Semienka nádeje pre všetkých

Lúčky (Liptov)


Sme OZ, ktorého projekty sa prioritne zameriavajú na ochranu životného prostredia, či už cez budovanie náučných chodníkov, osvetu v oblasti včelárstva, podporu biodiverzity alebo revitalizáciu verejných priestranstiev. Už dlhšiu dobu si uvedomujeme (nakoľko sa venujeme aj permakultúrnemu pestovaniu plodín) dôležitosť mať vlastné semená na pestovanie. O to viac sme si to uvedomili počas prvej vlny pandémie na jar tohto roku. Zámerom nášho projektu je vytvoriť úschovňu pre semienka zeleniny, byliniek, obilia či ovocia, predovšetkým pôvodných druhov z našej obce a regiónu. Chceme zachovať ich genofond, opätovne oživiť siatie týchto druhov a poskytovať výmenu semien bezplatne pre všetkých.

Problém, ktorý projekt rieši

Naše OZ sa už niekoľko rokov venuje permakultúrnemu pestovaniu plodín. Tým, že sme zameraní na rozvoj a ochranu životného prostredia, tento spôsob pestovania nám je veľmi blízky. Posledné roky sme si všimli, že mnohé semená, ktoré nakupujeme prevažne v záhradkárskych potrebách, nevyklíčia. Sadenie/siatie musíme opakovať, ale i to nie je zárukou, že nám daná zelenina vyrastie. Počas našich projektov, ale aj mimo nich, sa stretávame so skupinami podobne zmýšľajúcich ľudí/pestovateľov a tí nám potvrdili, že aj oni majú problémy s kupovanými semenami. Preto mnohí z nich prechádzajú na pestovanie vlastných semien, k čomu sme dospeli aj my. Nemáme však k dispozícii všetky potrebné semená (niektoré sa získavajú obtiažnejšie), preto ešte stále niektoré kupujeme. Tento problém sa ukázal ako veľmi podstatný práve počas prvej vlny pandémie, kedy na jar 2020 množstvo ľudí z nášho okolia (ale i celého Slovenska ako sme sa dočítali) znovu obnovili pestovanie svojej vlastnej zeleniny/obilia/ovocia.

Organizácia: Občianske združenie SLNKOTVOR

Región realizácie projektu: Žilinský kraj

Web: www.slnkotvor.sk

Vyška grantu: 9 180.00 Eur


Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia