Knižnica oblečenia

Bratislava


Naše občianske združenie spúšťa projekt Knižnice oblečenia aby rozšíril a znormalizoval koncept požičiavania oblečenia ako udržateľnej alternatívy masovým a nezmyselným nákupom oblečenia, ktoré za pár nosení skonči nevyužívané v skrini alebo na skládkach. Knižnica oblečenia bude fungovať online a oblečenie na jej fungovanie bude získavané zbierkami nepotrebného šatstva. Pandémia priniesla útlm našich aktivít - nemohli sme sa zúčastňovať na osvetových podujatiach a prednáškach. Mali sme ale príležitosť v rámci akceleračného programu nastaviť koncept Knižnice oblečenia a spustiť úspešnú testovaciu kampaň. V 2021 chceme rozšíriť počet našich členiek na 20 a zorganizovať min.4 zbierky oblečenia.

Problém, ktorý projekt rieši

Na Slovensku sa každých 10 minút vyhodí približne 460 kg oblečenia, za rok to predstavuje objem 3 futbalových štadiónov naplnených do výšky 6 poschodí. Tento problém je zapríčinený nesmiernym množstvom lacného oblečenia z reťazcov fast fashion, čím sa odev stal rýchloobrátkovým spotrebným tovarom, dostupným aj pre mladých či nízko zárobkovočinných obyvateľov. Sme obklopení tak veľkým množstvom nekvalitného oblečenia, že pre nás doslova stráca hodnotu a po pár použitiach (je to štatisticky okolo 7-8 nosení) bohužiaľ skončí na dne skrine alebo na skládke odpadu. Alternatívy ako SWAPy alebo second handy síce poskytujú oblečenie udržateľnejšie avšak v niektorých prípadoch len mierne predlžujú životnosť jednotlivých kúskov, keďže v secondhanddoch sa často predá len okolo 10% oblečenia, zvyšok zostáva nevyužitých a nakoniec skončí na skládkach.

Organizácia: OZ Šumné - Knižnica oblečenia

Región realizácie projektu: Bratislavský kraj

Web: www.sumne.sk/o-nas/

Vyška grantu: 7 000.00 Eur


Udeľujem Slovenskej sporiteľni, a.s. súhlas so spracúvaním osobných údajov získaných prostredníctvom cookies, a to najmä: IP adresa, lokalizačné údaje, informácie o aktivite na webovej stránke a pod. Účelom je personalizovanie reklamy, štatistické a analytické spracovávanie dát. Údaje získané prostredníctvom cookies môžu byť spracúvané aj ďalšími zmluvnými partnermi Slovenskej sporiteľne. Súhlas je možné kedykoľvek odvolať. Bližšie informácie | Zmeniť nastavenia